Plastic OV-pas of metrotickets op je telefoon
Het is zo ver: vanaf 1 november 2025 is het papieren metrokaartje nergens meer te koop in Parijs. De nieuwe norm is het digitale metrokaartje dat je als toerist op een Navigo Easy (OV-pas) kunt zetten. Deze pas bestaat als plastic kaart of in digitale vorm op je telefoon.
Elke reiziger in het gezelschap heeft voor het inchecken in de metro van Parijs een eigen Navigo-pas (digitaal of fysiek) nodig, opgeladen met een of meerdere kaartjes (volwassene of kind). Dus ofwel een telefoon met tickets ofwel een plastic kaart (alleen in Parijs te koop).
Papieren tickets die je nog thuis hebt, zijn nog te gebruiken tot eind 2025, daarna niet meer.
Zie hieronder meer details.

Optie 1. Navigo Easy: oplaadbare OV-pas
– De Navigo Easy-pas is een van de 2 mogelijke dragers voor het digitale metrokaartje. Deze plastic OV-kaart (€2) kun je kopen in Parijs kopen in de metrostations (aan het loket of in de automaten) of bij tabakswinkels. En ook in de treinbar van de Eurostar op weg naar Parijs. De Navigo Easy kun je opladen met het gewenste aantal losse ritten of dagkaarten.Elke keer als je incheckt bij de poortjes zie je op een schermpje hoeveel ritten er nog overblijven op jouw kaart.
– Het heroploaden van de pas als deze leeg is, kun je weer doen bij het loket, in de automaten of op afstand via je telefoon. Daarvoor gebruik je de gratis app Bonjour RATP (ook in het Engels). Je moet de Navigo Easy tijdens het heropladen tegen de achterkant van je telefoon houden, dan ‘leest’ je telefoon de kaart. Vervolgens gebruik je de plastic laadpas voor het inchecken bij de metro of in de bus.
Optie 2. Metrokaartjes direct op je telefoon
Je kunt ook een Navigo-pas in digitale vorm aanmaken op recente modellen telefoons: dit is mogelijk voor Android (versie 8 en hoger) en iPhone (11 of hoger met iOS 17.5.1 of hoger). Ga hiervoor naar de Wallet, kijk daar in het landenlijstje onder Openbaarvervoerkaart en selecteer de ‘Navigo Parijs’ (zie afbeelding). Vervolgens kun je aan deze kaart de tickets van je keuze toevoegen.
– Je kunt ook kaartjes op je telefoon zetten via de app Bonjour RATP. Ga naar de rubriek Purchase (aankopen), daar kun je kiezen uit On my Navigo pass of On my phone (zie foto onder). Kies dat tweede. Je betaalt vervolgens met een creditcard. In deze app kun je de resterende tickets steeds terugvinden.
De digitale kaartjes werken ook offline. In de metro houd je je telefoon op de kaartlezer om de poortjes te openen. Daarvoor heb je geen internetverbinding nodig, maar je telefoon moet wel aanstaan en voldoende batterijstroom hebben.
Tarieven en soorten metrotickets
– Sinds 2025 geldt een eenheidsprijs per rit, die helaas niet meer lager is als je de tickets per 10 stuks koopt, zoals vroeger.
– Kaartjes voor 1 rit bestaan nu in twee vormen: Ticket+ Metro-Train-RER (€2,50) en Ticket+ Bus-Tram (€2). Met deze tickets kun je tegenwoordig reizen in héél ‘Groot-Parijs (5 zones), dus ook naar Versailles, Disneyland Parijs of het Stade de France. De luchthavens zijn uitgezonderd, daarvoor moet je een speciaal airport-ticket hebben (zie onder). Metrokaartjes zijn 2 uur geldig (zoveel overstappen als je wilt), buskaartjes zijn 1,5 uur geldig.
– Voor kinderen van 4 t/m 9 jaar mag je tickets met korting uploaden: die heten Tarif réduit (€1,25) Let op, dit kan alleen op een kaart waar niet al metrokaartjes voor gewoon tarief opstaan! Of anders gezegd: op je Navigo-pas kun je OF volwassenen kaartjes zetten OF kinderkaartjes met korting, maar geen mix.
Wat is goedkoper, een dagkaart nemen of losse tickets?
Een ‘carnet’ met 10 kaartjes voor een lagere prijs bestaat niet meer in digitale vorm. Wat zijn andere interessante opties als je van plan bent veel met de metro te gaan?
– Er bestaat een Navigo 1-dagpas (€12) waarmee je 1 dag onbeperkt kunt reizen (met metro, bus, RER) naar heel Groot-Parijs behalve naar de luchthaven. Deze dagpas is dus pas interessant als je meer dan 4 ritten wilt maken op een dag (losse tickets kosten €2,50). Je kunt deze dagpas op een fysieke of digitale Navigo-pas zetten.
– Verder bestaat de Visit Paris-kaart, die je ook op een Navigo-pas kunt zetten. Je kunt hiermee onbeperkt reizen met alle vervoersmiddelen, inclusief de luchthavens. Deze kost €29,90/dag (volw.) en €14,95/dag (kind t/m 9 jaar) en bestaat ook voor meerdere dagen (degressief tarief).
Welk metroticket heb je nodig vanaf/naar de luchthavens van Parijs?
– Daarvoor koop je het Ticket Paris-airport (Roissy en Orly): €13/enkele reis (volw.), €6,50 (kind t/m 9 jaar).
Zie meer over de tickets & tarieven van de RATP.
Meer tips voor de metro in Parijs vind je in dit artikel: 21 tips voor de metro in Parijs
Reis je naar/in Frankrijk met de trein?
Als je met de Eurostar (vroeger: Thalys) naar Parijs reist, dan kun je onderweg een Navigo-pas kopen in het Eurostar Café. Deze kost circa €8,95 voor een pas die is gevuld met 2 metroritten. Iets duurder (€2,95) dan wanneer je die zelf koopt bij aankomst in Parijs, maar op Gare du Nord zijn de rijen bij de automaten vaak erg lang, dus het scheelt je tijd. Let op, elke reiziger heeft een eigen kaart nodig, dus je kunt hem niet delen met een medereiziger. Ook in de treinbar van TGV’s in Frankrijk kun je onderweg een Navigo Easy kopen: de Franse spoorwegen bieden de heroplaadbare pas met alvast 1 rit voor €5,60 (=€1,10 extra).
Dit artikel is bijgewerkt in oktober 2025, kijk voor actuele informatie over metrotickets in Parijs ook op de website van de RATP.
LEES OOK:
E-book Parijs met Kids & tieners: 60 pagina’s tips!
21 handige weetjes voor in de metro van Parijs
Met de trein naar Frankrijk: praktische tips
Tekst: frankrijk.nl copyright 2025 Beeld: Nicky B. (kaartjes, Unsplash (metro)
Karin -
Bedankt voor deze super handige overzicht!